O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

VETI, VETI ... leti, leti

1/1
VETI, VETI ... leti, leti
VETI, VETI ... leti, leti
Objavljeno: 16-11-2015

OTOČAC – Vrijeme godišnjih odmora je pogodno za donošenje kojekakvih propisa, ljudi su na godišnjem odmoru, pozornost je svakako smanjena, a onda se kroz Narodne novine može štošta progurati. Tako je Ministarstvo poljoprivrede 18. lipnja „proguralo“ Pravilnik o visini pristojbi i naknada za službene kontrole. Ni pol muke ne bi bilo da se uz taj pravilnik, kao njegov sastavni dio, nije „progurala“ i aplikacija za upis podataka o certificiranju i službenim kontrolama pod nazivom VETI 2. Kakvu je to obvezu stvorilo i komu?

Na udaru VETI-ja 2 našle su se tvrtke koje proizvode hranu životinjskog podrijetla (mesna industrija) i one koje proizvode hranu za marvu. To im stvara direktni trošak, a duhove je uzbudila i mogućnost provaljivanja poslovnih tajni, odnosno omogućavanje vlasnicima veterinarskih stanica velike zarade. Svaki takav proizvođač je po spomenutom pravilniku i aplikaciji dužan unijeti u roku od 24 sata svu silu podataka o ulazu sirovina i otpremi gotovih proizvoda, uz navođenje LOT broja i carinskih šifri.

Ono što uznemiruje mesnu industriju je spoznaja da ovakva obveza ne postoji ni u jednoj drugoj članici Europske unije, dakle ta obveza ne proizlazi ni iz koje europske direktive. Dapače, po EU Uredbi 178/2002. tvrtke su odgovorne za praćenje sljedivosti, uloživši u to velika sredstva i ne treba im nikakav paralelni sustav. A ovaj, koji je nametnulo Ministarstvo poljoprivrede, jest paralelni sustav, koji nema nikakvu drugu svrhu doli izračunavanja naknade kontrolnim tijelima. Zapravo VETI 2 ministarstvu služi samo za prikupljanje baze podataka.

Uprava veterinarstva Ministarstva poljoprivrede obavijestila je i pčelare da su dužni pristupiti računalnoj aplikaciji VETI. Najkasnije u roku od 24 sata po vrcanju ili punjenju ma i jedne teglice tu radnju treba evidentirati putem te računalne aplikacije. Od pčelara je čak zatraženo da angažiraju računalnog stručnjaka koji će te „promjene“ unositi u tu računalnu aplikaciju. Čak su ih podsjetili da ako ne ispoštuju tu obvezu i ne nađu sebi računalnog stručnjaka da ih se može globiti s 2.000 do 6.000 kuna.

Velike hrvatske tvrtke iz mesne industrije i industrije proizvodnje hrane za marvu su s Hrvatskom gospodarskom komorom uputile prosvjed nadležnomu ministarstvu sa zahtjevom da se ukine taj paralelni sustav i pogođenim gospodarstvenicima novi trošak.

Prerađivača mesa u Ličko-senjskoj županiji nema mnogo, ali oni koji se time bave, a radi se o svakako manjim proizvođačima, do daljnjega su obveznici korištenja aplikacije VETI 2. Kao i pčelari, dakako.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom